خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران


  فصل اول ـ تعاریف واصطلاحات          ماده1ـ اصطلاحات و واژه‌هایی که در این قانون به کار رفته است، دارای معانی زیر می‌باشند:

          1ـ شورای عالی بورس و اوراق بهادار: شورایی است که به موجب ماده (3) این قانون تشکیل می‌شود و بعد از این «شورا» نامیده می‌شود.

          2ـ سازمان بورس و اوراق بهادار: سازمانی است که به موجب ماده(5) این قانون تشکیل می‌شود و بعد از این «سازمان» نامیده می‌شود.

          3ـ بورس اوراق بهادار: بازاری متشکل و خود انتظام است که اوراق بهادار در آن توسط کارگزاران و یا معامله‌گران طبق مقررات این قانون، مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. بورس اوراق بهادار (که از این پس بورس نامیده می‌شود) در قالب شرکت سهامی عام تأسیس و اداره می‌شود.

          4ـ هیأت داوری: هیأتی است که به موجب ماده (37) این قانون تشکیل می‌شود.

          5 ـ کانون: کانونهای کارگزاران، معامله گران، بازار گردانان، مشاوران، ناشران، سرمایه‌گذاران و سایر مجامع مشابـه، تشکل‌های خود انتظامی است که به منظور تنظیم روابط بین اشخاصی که طبق این قانون به فعالیت در بازار اوراق بهادار اشتغال دارند، طبق دستورالعمل‌های مصوب «سازمان» به صورت مؤسسه غیر دولتی، غیر تجاری و غیرانتفاعی به ثبت می‌رسند.

          6 ـ تشکـل خود انتـظام: تشکلی است کـه بـرای حُسن انجام وظایفی کـه به موجب این قانون برعهده دارد و همچنین برای تنظیم فعالیتهای حرفه‌ای خود و انتظام بخشیدن به روابط بین اعضاء، مجاز است ضوابط و استانداردهای حرفه‌ای و انضباطی را که لازم می‌داند، با رعایت این قانون، وضع و اجرا کند.

          7ـ شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویة وجوه: شرکتی است که امور مربوط به ثبت، نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویة وجوه را انجام می‌دهد.

          8 ـ بازارهای خارج از بورس: بازاری است در قالب شبکه ارتباط الکترونیک یا غیر الکترونیک که معاملات اوراق بهادار در آن برپایة مذاکره صورت می‌گیرد.

          9ـ بازار اولیه: بازاری است که اولین عرضه و پذیره‌نویسی اوراق بهادار جدیدالانتشار در آن انجام می‌شود و منابع حاصل از عرضه اوراق بهادار در اختیار ناشر قرار می‌گیرد.

          10ـ بازار ثانویه: بازاری است که اوراق بهادار پس از عرضـة اولیـه، در آن مـورد داد و ستد قرار می‌‌گیرد.

          11ـ بازار مشتقه: بازاری است که در آن قراردادهای آتی و اختیار معامله مبتنی بر اوراق بهادار یا کالا داد و ستد می‌شود.

          12ـ ناشر: شخص حقوقی است که اوراق بهادار را به نام خود منتشر می‌کند.

          13ـ کـارگـزار: شخص حقوقـی اسـت که اوراق بهادار را بـرای دیگـران و به حساب آنها معامله می‌کند.

          14ـ کارگزار/ معاملـه‌گر: شخص حقـوقی است که اوراق بهـادار را بـرای دیـگران و به حساب آنها و یا به نام و حساب خود معامله می‌کند.

          15ـ بازارگـردان: کارگـزار/ معامله‌گـری است که با اخـذ مجوز لازم با تعهـد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و تحدید دامنة نوسـان قیمت آن، به داد و ستد آن اوراق می‌پردازد.

  ادامه مطلب

  این مطلب تا کنون 29 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : اوراق ,بهادار ,می‌شود ,بورس ,بازار ,بازاری ,اوراق بهادار ,تشکیل می‌شود ,نامیده می‌شود ,قانون تشکیل ,موجب ماده ,قانون تشکیل می‌شود ,بورس اوراق بهادار ,
  قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر